1.1. Вільні коливання лінійного осцилятора.
1.1.1. Приклади лінійних осциляторів.
а) Розглянемо математичний маятник (рис.1.1.1). Рівняння руху для нього являє собою ІІ закон Ньютона для обертового руху:
, де момент інерції , а момент сили. Після підстановки дістанемо:
(1.1.1) , .
Для малих кутів відхилення (j < <
1)(1.1.2) .
Це - рівняння лінійного консервативного осцилятора.
Рис.1.1.1. Математичний маятник |
б) Взаємодія популяцій хижак - здобич.
Нехай в ізольованому лісі, де є вдосталь трави, живуть лише зайці. Очевидно, вони розмножуватимуться за експоненційним законом:
. Якщо в тому самому лісі живуть лише вовки, їхня популяція експоненційно зменшуватиметься: .Нехай тепер в лісі співіснують обидві популяції. Ймовірність зустрічей вовків із зайцями пропорційна до добутку
N1N2. В результаті таких зустрічей чисельність зайців зменшуватиметься, чисельність вовків зростатиме. Отже, остаточно дістанемо:(1.1.3)
Це так звана система рівнянь Вольтерра, що описує взаємодію популяцій хижак - здобич. Вона нелінійна, отже, знайти її точний розв’язок важко.
Знайдемо спочатку стаціонарні (такі, що не залежать від часу) розв’язки системи (1.1.3). Для цього покладемо рівними нулю похідні за часом. Отримаємо:
(1.1.4) ; .
Є, втім, і інший рівноважний розв’язок -
. Він може реалізуватися, якщо людство й надалі не звертатиме уваги на екологічні проблеми. Розглядатимемо, однак, оптимістичний сценарій.Вважатимемо, що чисельність популяцій мало відрізняється від рівноважних значень (1.1.4):
(1.1.5) ,
(1.1.6) .
Після підстановки (1.1.5) до (1.1.3) в силу нерівності (1.1.6) можна знехтувати добутками
n1* n2 (процедура лінеаризації рівнянь). Враховуючи (1.1.4), остаточно дістанемо:(1.1.7)
З (1.1.7) легко отримати для
n1 чи для n2 рівняння вигляду (1.1.2), де(1.1.8) .
В більшості реальних ситуацій у взаємодії беруть участь по кілька популяцій хижаків та здобичі, тому коливання чисельності популяцій розмиваються. Однак відомі приклади, коли при спостереженні взаємодії одиночних популяцій хижак - здобич справді спостерігалися протифазні періодичні коливання їхньої чисельності, описувані системою (1.1.7).
в) Пружинний маятник з демпфером.
Сила тертя для випадку сухого тертя нелінійно залежить від швидкості (рис.1.1.2а), тому аналізувати таку систему досить складно. Введемо спеціальний елемент із в’язким тертям -демпфер (рис.1.1.3), для якого у випадку малих швидкостей залежність сили тертя від швидкості можна вважати лінійною (рис.1.1.2б). Тоді рівняння руху для пружинного маятника з демпфером за другим законом Ньютона можна подати у вигляді
, або, ,
(1.1.9) .
Це - рівняння лінійного дисипативного осцилятора. Воно ж описує, наприклад, коливання струму в контурі, складеному з індуктивності, ємності та опору.
а |
б |
Рис.1.1.2. Залежність сили тертя від швидкості: а -сухе тертя, б - в’язке тертя. |
|
|
Рівняння (1.1.9) легко переписати у вигляді системи двох диференціальних рівнянь першого порядку (у фазових змінних):
(1.1.10)
Порівнюючи (1.1.10) з (В.1), бачимо, що рівняння (1.1.9) описує систему з одним ступенем вільності.
Загальний розв’язок рівняння (1.1.9) добре відомий:
(1.1.11)
Довільні константи А,В (або А', В') визначаються з початкових умов. Зокрема для початкових умов
, дістанемо:; ; ; .
Залежності (1.1.10) для цього випадку подані на рис.1.1.4.
а |
б |
Рис.1.1.4. Вільні коливання лінійного дисипативного осцилятора для випадків w > d (а) та w < d (б). |
Повернемося до точного рівняння для математичного маятника (1.1.1). перепишемо його другий доданок - нелінійну силу, що повертає систему до положення рівноваги - у вигляді . Формально можна вважати, що частота коливань тепер є функцією координати. Отже, узагальненням (1.1.1) на випадок довільної нелінійної сили є рівняння
(1.1.12) .
Покажемо, що воно відповідає консервативній системі. Для цього домножимо (1.1.12) на
і проінтегруємо за часом. Дістанемо:(1.1.13) ,
(1.1.14) .
Тут враховано, що
,
(ми скористалися тут формулою для похідної від складної функції,
).В рівнянні (1.1.13) для маятника перший доданок відповідає кінетичній енергії, другий - потенціальній (потенціал (1.1.14) - це робота проти нелінійної сили, що витрачається на виведення системи із стану рівноваги)*. Тоді константа в правій частині (1.1.13) відповідає, очевидно, повній енергії системи, а саме це співвідношення виражає закон збереження енергії.
Взагалі, якщо рівняння руху деякої системи містить лише похідні парних порядків, відповідна система є консервативною, бо зміна знаку часу (заміна
t на -t) не впливає на її поведінку. Навпаки, якщо в рівнянні руху присутні похідні непарних порядків, то система не є консервативною (вона може бути дисипативною або / та відкритою, див. рівняння (1.1.9)). * У випадку коливного контуру з варікапом перший доданок відповідає енергії магнітного поля в котушці індуктивності, другий - енергії електричного поля в конденсаторі.
[ Назад ] | [ Зміст ] | [ Вперед ] |