1.5 Параметричний генератор з гармонічним накачуванням.
1.5.1. Виведення рівняння Матьє.
Вважаючи виконаними умови параметричного наближення, розглядатимемо коливання в контурі з параметричною ємністю (рис.1.4.2а). Ємність контуру змінюється за законом:
(1.5.1)
Рівняння для коливань у цьому контурі можна записати за ІІ законом Кірхгофа:
(1.5.2) .
Перейдемо від струму до заряду на ємності, скориставшись співвідношенням
. Врахуємо, що m<<1; тоді(1.5.3) .
Підставивши (1.5.3) до (1.5.2) і скориставшись звичайними позначеннями
, , остаточно дістанемо:(1.5.4) .
Це - так зване рівняння Матьє, що описує коливання параметричного осцилятора з гармонічним накачуванням.
1.5.2. Наближений розв’язок рівняння Матьє за методом повільно змінюваних амплітуд.Ми побудуємо наближений розв’язок рівняння Матьє, вважаючи виконаними такі припущення:
Відповідно параметри
m, d та D розглядатимемо як величини першого порядку мализни. Будуватимемо розв’язок за методом послідовних наближень, обмежуючись першим порядком.В нульовому наближенні за параметрами
m та d  рівняння зводиться до вигляду (1.1.2), тобто описує чисто гармонічні коливання. Можна думати, що врахування цих малих параметрів мало змінить розв’язок рівняння. Тому шукатимемо його за методом повільно змінюваних амплітуд* у вигляді**:(1.5.5) ,
де комплексна амплітуда
A(t) мало змінюється за період коливань з частотою w . Це означає, що . Додавши таку саму умову для першої похідної, перейшовши від періоду до частоти і знехтувавши коефіцієнтом 2p в сильній нерівності, остаточно отримаємо умову для повільно змінюваної амплітуди:(1.5.6) .
Складові нерівності (1.5.6) вважатимемо величинами відповідно нульового, першого та другого порядків мализни.
Диференціюючи (1.5.5), отримаємо:
(1.5.7) к.с.;
к.с.
Підставимо (1.5.5), (1.5.7) до рівняння Матьє (1.5.4). Враховуючи нерівності (1.5.6), відкинемо доданки другого та вищих порядків мализни. Врахуємо також, що з точністю до першого порядку мализни . З тією ж точністю замінимо всюди, крім аргументів експонент, w на w0. Доданки, пропорційні до т, перенесемо в праву частину рівняння. Дістанемо:
к.с.=
(1.5.8)
де в правій частині в силу високої добротності контуру залишено лише коливання з частотами, близькими до резонансної ***
.Всі доданки в обох частинах (1.5.8) пропорційні до
exp(iw t) або exp(-iw t). Рівність повинна справджуватися для довільного моменту часу. Це можливо лише тоді, коли рівні амплітуди відповідних експонент в обох частинах рівняння. Отже, прирівнюючи амплітуди при exp(iw t), дістанемо:(1.5.9) .
(рівність амплітуд при
exp(-iw t) дає рівняння, комплексно спряжене до (1.5.9)).Рівняння (1.5.9) називають вкороченим рівнянням, або рівнянням для повільно змінюваних амплітуд. Видно, що воно, на відміну від (1.5.4), має постійні коефіцієнти, і його легко розв’язати.
Перейдемо від комплексної амплітуди А до чисто дійсних величин:
(1.5.10) .
Підставивши (1.5.10) до (1.5.9) і прирівнявши до нуля окремо дійсну і уявну частину, отримаємо систему:
(1.5.11)
Розв’язки системи (1.5.11) шукаємо в експоненційному вигляді:
(1.5.12) ,
.
Підстановка (1.5.12) перетворює (1.5.11) в систему лінійних однорідних алгебраїчних рівнянь щодо відповідних амплітуд. Ця система має нетривіальні розв’язки, лише коли її визначник рівний нулеві. Звідси
(1.5.13) ,
.
Другий корінь (1.5.13) завжди від’ємний. Перший буде додатнім, коли
(1.5.14) .
Область у координатах (т, D ), де виконано умову (1.5.14), показана на рис.1.5.1а. У цій області параметрів амплітуда коливань параметричного осцилятора з часом експоненційно зростатиме****
.
а |
б |
Рис.1.5.1. Зони нестійкості рівняння Матьє: а - результати наближеного розв’язку для першої зони, б - результати точного розв’язку при d = 0 (1) та d 0 (2). |
У випадку точного резонансу (w
=w 0) з (1.5.14) дістанемо:(1.5.15) .
Порівнюючи (1.5.15) з (1.4.4), бачимо, що для гармонічного накачування поріг параметричного резонансу вийшов вищим, ніж для ступінчастого.
1.5.3. Механізм параметричної нестійкості.Як уже вказувалося (п.1.4), існує аналогія між параметричним осцилятором та підсилювачем, охопленим зворотним зв’язком.
У випадку рівняння Матьє джерелом зворотного зв’язку служить доданок , який відповідає напрузі, створюваній сигналом на змінній частині ємності. Взаємодія сигналу та накачування на параметричній ємності породжує сумарну та різницеву частоти, . Остання і являє собою сигнал зворотного зв’язку (рис.1.5.2а). Цей зв’язок може бути як негативним (йому відповідає розв’язок у вигляді експоненти з показником ), так і позитивним (розв’язок з ). В останньому випадку за виконання амплітудної умови (1.5.13) відбувається самозбудження - сигнал експоненційно зростає від рівня флуктуацій. Оскільки сигнал зворотного зв’язку з’являється в результаті одноразової взаємодії сигналу та накачування, інкремент ***** параметричної нестійкості (за відсутності розстроювання та дисипації) виявляється пропорційним до т.
а |
б |
Рис.1.5.2. Схеми утворення сигналу зворотного зв’язку в першій (а) та другій (б) зонах нестійкості рівняння Матьє. |
Точні розв’язки рівняння Матьє записуються через деякі спеціальні функції - функції Матьє. Таблиці цих функцій можна знайти в довідниках. В залежності від параметрів рівняння функції Матьє з часом можуть спадати або зростати. На рис.1.5.1б показано області (в параметрах т, 2w0/wН), де функції Матьє зростають - так звані зони нестійкості рівняння Матьє. Видно, що зростання коливань можливе не лише при , а при виконанні більш загальної умови
(1.5.16) ,
Число п називається номером зони нестійкості.
З рис.1.5.1б видно, що із зростанням номера зони нестійкості стають вужчими, а пороги нестійкості (за наявності дисипації) - вищими.
Обговоримо механізм нестійкості у зонах вищих порядків на прикладі другої зони (
, див. рис.1.5.2б). Взаємодія сигналу і накачування на нелінійному елементі породжує сумарну частоту та різницеву частоту (постійну складову), амплітуди яких пропорційні до т. Кожен із цих сигналів, у свою чергу взаємодіючи з накачуванням, знову породжує сумарні та різницеві частоти - та - амплітудами, пропорційними до т2. Отриманий таким чином сигнал з частотою і відіграє роль сигналу зворотного зв’язку. В результаті інкремент нестійкості (за відсутності розстроювання та дисипації) виявляється пропорційним до т2. *Його називають також методом Ван дер Поля.
[ Назад ] | [ Зміст ] | [ Вперед ] |