1.6. Одноконтурний параметричний підсилювач.
Параметричний генератор, що працює в першій зоні нестійкості, по суті, являє собою подільник частоти навпіл: для генерації деякої частоти потрібне джерело вдвічі вищої частоти. Такі схеми мають обмежену практичну цінність.
З практичної точки зору значно цікавіші параметричні підсилювачі. Вони не містять ламп чи транзисторів і завдяки цьому можуть мати дуже низький рівень власних шумів, що робить їх привабливими для використання в ролі вхідних каскадів підсилювачів слабких сигналів.
1.6.1. Розв’язок неоднорідного рівняння Матьє
Проаналізуємо роботу одноконтурного параметричного підсилювача (рис.1.6.1) більш детально. Для цього скористаємося неоднорідним рівнянням Матьє:
(1.6.1) .
|
|
Рис.1.6.1. Одноконтурний параметричний підсилювач |
Рис.1.6.2. Амплітуди сигналу та холостої частоти в залежності від глибини модуляції параметричної ємності в режимі точного резонансу |
Вважатимемо, що:
Взаємодія сигналу з накачуванням на параметричній ємності буде породжувати різницеву частоту - так звану холосту, або ялову частоту. Оскільки вона також близька до резонансної (
), її слід обов’язково брати до уваги.
Будемо розглядати коливання, що встановилися. Тоді їхні амплітуди можна вважати сталими. Отже, розв’язок (1.6.1) шукатимемо у вигляді *:
(1.6.2) .
Підставимо розв’язок (1.6.2) до (1.6.1). Відкинемо усі доданки другого та більш високих порядків мализни, врахувавши, зокрема, що
(1.6.3)
Прирівнюючи амплітуди однакових експонент в обох частинах, дістанемо систему лінійних алгебраїчних рівнянь щодо амплітуд:
(1.6.4)
Звідси
(1.6.5) ,
.
У випадку точного резонансу вирази (1.6.5) набувають вигляду
(1.6.6) ,
,
де
1.6.2. Форма амплітудно-частотної характеристики.
Коефіцієнтом підсилення параметричного підсилення природно вважати відношення амплітуди сигналу до її значення при т=0:
(1.6.7) .
Вважатимемо, що
(1.6.8) .
Домножимо чисельник і знаменник другого доданку в знаменнику (1.6.7) на
(1.6.9) .
Як видно з рис.1.6.2, помітний коефіцієнт підсилення досягається лише при
(1.6.10) .
Тоді перша дужка в знаменнику (1.6.9) близька до 2, і остаточно отримаємо:
(1.6.11) ,
.
Графік амплітудно-частотної характеристики поданий на рис.1.6.3. Видно, що при наближенні до порогу нестійкості коефіцієнт підсилення зростає, а ширина смуги пропускання зменшується. Така поведінка типова для регенеративних підсилювачів.
Оскільки ширина смуги пропускання підсилювача W в силу (1.6.10) вийшла значно меншою, ніж для “холодного” контуру (без накачування), то зроблене припущення (1.6.8) добре виконується.
Рис.1.6.3. Амплітудно-частотна характеристика одноконтурного параметричного підсилювача |
|
1.6.3. Пульсації коефіцієнту підсилення.
Як випливає з (1.6.5), в контурі параметричного підсилювача одночасно існують коливання з частотами сигналу та холостою, амплітуди яких при малих розстроюваннях та при близькі. Очевидно, суперпозиція цих коливань - биття - сприйматиметься як пульсації коефіцієнту підсилення.
З другого рівняння системи (1.6.4)
(1.6.12) .
Підставимо (1.6.12) до (1.6.2) і відповідно до методу комплексних амплітуд (сила в правій частині (1.6.1) обиралася у формі експоненти) візьмемо дійсну частину отриманого виразу. Дістанемо:
(1.6.13)
де позначено
,
і враховано, що w
=w 0-D , w Х=w 0+D .Графік залежності (1.6.13) поданий на рис.1.6.4. Видно, що при D
/d ® 0 амплітуда коливань змінюється від(1.6.14) .
Звичайно, в середньому за часом сигнал все-таки підсилюється, тому пульсації можна відфільтрувати за допомогою вузькосмугового фільтра. Але їхня наявність, безумовно, є принциповим недоліком одноконтурного параметричного підсилювача.
1.6.4. Залежність коефіцієнту підсилення від фази сигналу.
Розглянемо тепер поведінку сигналу в режимі точного резонансу, коли . Врахуємо, що сигнал може мати деякий початковий зсув фази щодо накачування:
(1.6.15) .
Підставляючи (1.6.15) та (1.6.12) до (1.6.2), цього разу отримаємо:
(1.6.16) ,
.
Залежність амплітуди сигналу від фазового зсуву a подано на рис.1.6.5. природу цієї залежності легко зрозуміти з рис.1.4.2б. Справді, якщо ми будемо зсувати фазу сигналу щодо коливань ємності, зміна останньої вже не забезпечуватиме накачування в контур максимальної енергії. При зсуві фази сигналу на чверть періоду енергія, навпаки, відбиратиметься від контуру.
|
|
Рис.1.6.4. Пульсації сигналу в одноконтурному параметричному підсилювачі. |
Рис.1.6.5. Залежність коефіцієнту підсилення від фази сигналу в режимі точного резонансу. |
[ Назад ] | [ Зміст ] | [ Вперед ] |